Društvo „Naša djeca“ Zabok (DND Zabok) dobrovoljna je, nevladina, neprofitna, humanitarna i edukativna udruga građana, roditelja i prijatelja djece. DND Zabok provodi programe, akcije, aktivnosti i projekte za djecu i mlade grada Zaboka, ali i šire u njihovu slobodnom vremenu te u sklopu svojih programa okuplja brojne volontere i volonterke na raznim projektima, akcijama i aktivnostima koje provodi tijekom godine.
VOLONTERI I VOLONTERKE OSLIKALI ODJEL ZA PEDIJATRIJU
U sklopu akcije “Za osmijeh djeteta u bolnici” oslikani su zidovi svih hodnika dječjeg odjela, prijamne ambulante, zidovi soba i ulaz na Odjel za pedijatriju da bi se smanjio stres malim bolesnicima prilikom dolaska u bolnicu i da bi im se uljepšao boravak na Odjelu. U oslikavanje su, osim volonterki DND-a Zabok, bili uključeni srednjoškolci –članovi volonterskih klubova Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, Gimnazije Antuna Gustava Matoša Zabok, Srednje škole Zabok te međunarodni volonteri.
VOLONTERI ULJEPŠALI I UKRASILI PARKOVE U GRADU ZABOKU
Na inicijativu Društva „Naša djeca“ Zabok pokrenuta je akcija uređenja i ukrašavanja dječjih igrališta i parkova, u sklopu projekta Dječjega gradskog vijeća DND-a Zabok “Poboljšajmo parkove u gradu”. Nakon nekoliko mjeseci bojenja klupa i sprava za igru projekt je uspješno završen na veliko zadovoljstvo svih koji borave na dječjim igralištima, a posebno djece radi koje je ovaj projekt i pokrenut.
PREBACI NA VOLONTIRANJE
DND Zabok 2015. godine pokrenuo je projekt “Prebaci na volontiranje!” čiji je cilj odgoj i obrazovanje djece i mladih o volontiranju i odgoju za volontiranje te promocija volontiranja u zajednici. U sklopu projekta organizirana je edukacija za učitelje i stručne suradnike u osnovnim školama Krapinsko-zagorske županije za osnivanje školskih volonterskih klubova. S Dječjim gradskim vijećem i učenicima OŠ K. Š. Gjalskog Zabok organizirane su kreativne radionice da bi se djeci osvijestile vrijednosti volontiranja i ulaganja svojega slobodnog vremena za dobrobit drugih te su nastale zanimljive poruke i slogani o volontiranju koje su uobličene u set plakata.
Dječje gradsko vijeće osmislilo je volontersku akciju uređenja praktikabli – stepenica za zbor, a volonterske akcije Dječjega gradskog vijeća nastavljene su tijekom ljetnih praznika 2016. godine bojanjem i oslikavanjem stepenica i zida kod Osnovne škole K.Š. Gjalskog Zabok.
KANTE KULERICE!
2017. godine Dječje je gradsko vijeće na svojim radionicama osmislilo volontersku akciju “Kante kulerice – ako se kanta smije, nasmij se i ti pa u nju smeće ubaci!”. Dječji vijećnici/ce primijetili su da građani u gradu Zaboku ne bacaju smeće u kante za smeće koje su namijenjene za tu svrhu te da se na taj način onečišćuje grad. Zaključili su da kante nisu dovoljno vidljive i uz to da su „stare i ružne“ i predložili su da ih svakako treba urediti i obnoviti te je pokrenuta volonterska akcija u kojoj su klinci osmišljavali raznolike crteže i oslikavali kante za smeće.
#štokrlinzasve
Početkom 2020. godine postavljena je nova i jedinstvena atrakcija u Zaboku
Djeca – članovi i članice Dječjega gradskog došla su na ideju #štokrlinzasve koji bi bio jedinstvena točka susreta, stvaranja novih prijateljstava, ali prije svega, poticaj za međusobno druženje i razvijanje socijalnih vještina.
Ideja i cilj #štokrlinzasve koji je postavljen na Trgu K.Š. Đalskog, jest da se iz ladica koje se nalaze u štokrlinu izvuče pozitivna i lijepa poruka koju su ostavili klinci iz Dječjeg gradskog vijeća i Dječjeg foruma te da se na taj način razveseli i uljepša dan svima koji prolaze Trgom, a postoji mogućnost da djeca i građani napišu svoje poruke i ostave ih u ladici štokrlina. Također je ideja da se fotografira na štokrlinu i objavi fotografija sa štokrlinom na nekoj društvenoj mreži uz #štokrlinzasve, a što nas je više na štokrlinu – to je zabavnije.
ZAKLJUČAK
Ideje za oslikavanje i uređenje grada Zaboka daju su sama djeca, članovi i članice Dječjega gradskog vijeća i Dječjeg foruma, a Društvo „Naša djeca“ Zabok nastoji djeci grada Zaboka, pružiti priliku da iskažu svoje potencijale, da razvijaju svoju kreativnost, da se međusobno druže, osmišljavaju i provode svoje ideje i projekte kroz aktivno sudjelovanje u lokalnoj zajednici.